اخبار مهم
Home / اخبار بورس / لزوم وضع تعرفه ویژه جهت مقابله با دامپینگ چین
92010_729.jpg

لزوم وضع تعرفه ویژه جهت مقابله با دامپینگ چین

تعرفه واردات فولاد در حالی بر اساس تصمیم جدید دولت از نهم اسفند ماه جاری افزایش می یابد که این امر به گفته برخی از مقامات مسئول به منظور حمایت دولت از تولید کنندگان داخلی اجرایی می شود. از این رو این سوال مطرح می شود که افزایش تعرفه واردات فولاد چه تأثیری بر احیای این صنعت در پی خواهد داشت؟

در همین ارتباط، دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد در گفتگو با خبرنگار کلوان عنوان کرد: در حال حاضر حدود سه میلیون و ۴۰۰ هزار تن فولاد تولید شده توسط شرکت های داخلی در انبارها دپو شده است و در این شرایط به نظر می رسد افزایش تعرفه واردات فولاد اثر منفی بر مصرف داخلی فولاد برجای نمی گذارد.

رسول خلیفه سلطان افزود: تعرفه های جدید دولت به نوعی اصلاح برخی از تعرفه های قبلی است و تأثیری بر وضعیت فولادسازان اعمال نمی کند.

وی با اشاره به راهکار اساسی برای بهبود وضعیت صنعت فولاد، در این خصوص گفت: دامپینگ کشور چین، موضوعی است که شرکت های داخلی تولیدکننده فولاد را آزار می دهد و به نظر می رسد دولت می بایست همچون سایر کشورهای خارجی تولید کننده فولاد تعرفه ای ویژه برای مقابله با دامپینگ کشور چین وضع کند.

این مقام مسئول ادامه داد: در حال حاضر ۴۰ کشور تولید کننده فولاد همچون آمریکا، ترکیه و روسیه تعرفه ویژه ۴۰ تا ۲۰۰ درصدی برای دامپینگ چین یا همان تعرفه حفاظت واردات در نظر گرفته اند. بطوریکه به طور مثال کشور آمریکا برای برخی از محصولات فولادی خود تعرفه ۲۲۶ درصدی وضع کرده است. بر این اساس انتظار می رود تا در کشور ما نیز به عنوان تولید کننده فولاد تمهیداتی برای مقابله با دامپینگ چین اندیشیده شود.

دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد ادامه داد: اصلاح تعرفه واردات برخی از محصولات فولادی برای این صنعت کار ساز نیست و این انجمن در راستای مقابله با دامپینگ چین وضع تعرفه واردات ۲۰ تا ۲۵ درصدی را به دولت پیشنهاد کرده که هنوز به نتیجه مثبت و قطعی منجر نشده است.

خلیفه سلطان در خاتمه پیرامون چشم انداز صنعت فولاد و تأثیر انعقاد قراردادهای همکاری مشترک با شرکت های خارجی بر وضعیت تولیدکنندگان داخلی اظهار داشت: پیش بینی می شود که طی سال آینده صنعت ساخت و ساز و وضعیت اجرای بودجه های عمرانی رونق یابد. به هر حال موضوعی که در شرایط فعلی مطرح است، ورود سرمایه گذاران خارجی بر وضعیت تولید کنندگان داخلی به کشور است و با توجه به پتانسیل های صنعت فولاد سرمایه از سوی سرمایه گذاران خارجی جذب خواهد شد. حال آنکه حمایت از تولید کنندگان داخلی وضع تعرفه واردات جهت مقابله با دامپینگ چین در بازارهای جهانی ضروری به نظر می رسد.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان