اخبار مهم
Home / اخبار بورس / نامه سرگشاده سهامداران "وخارزم" به سازمان بورس
91285_346.jpg

نامه سرگشاده سهامداران "وخارزم" به سازمان بورس

در پی توقف نماد معاملاتی سهام شرکت سرمایه گذاری خوارزمی، تعدادی از سهامداران این مجموعه با ارسال نامه ای خواستار بازگشت هر چه سریع تر این نماد معاملاتی شدند که کلوان متن آن عیناً در ذیل آورده است.

هوالبصیر

نامه سرگشاده سهامداران مغبون شرکت سرمایه گذاری خوارزمی

مدیر عامل محترم شرکت سرمایه گذاری خوارزمی

جناب آقای دکتر صیدی

با سلام، اینجانبان سهامداران حقیقی مغبون که اغلب بنا به سخنرانی ها و برنامه های فصیح جنابعالی در طول دو سال گذشته سهامدار شرکت سرمایه گذاری خوارزمی شده ایم اما اینک که ۴ ماه است سرمایه ما بنا به دلایل مختلفی که بهتر از هر کس دیگری می دانید در “وخارزم” بلوکه شده است و بازار سرمایه به دلیل رفع تحریم ها، بی سابقه ترین رشد را در طول تاریخ خود شاهد است، لازم است تا مطالب زیر را به اطلاع کلیه دلسوزان نظام و فعالان بورس و شرکت ها و سازمان های وابسته به عرض برسانیم:

۱- اولا در حالی که شما در گزارش مجمع خود ارتباط نزدیک با سهامدار را یکی از اولویت ها و خط مشی های ۱۲ گانه خود معرفی کرده اید ، در حالیست که در این ۴ ماه ما به کرات با دفتر حضرتعالی و دکتر ستایش بارها تماس گرفته ایم ولی هیچکدام نتوانسته ایم صدای نازنین یا روی چون گل خندان! حضرتعالی را شنیده یا رویت نماییم (شاهد مدعا می تواند پرینتی از تماس های مکرر سهامداران با شماره دفترتان یا دفتر دکتر ستایش باشد) پس این وعده شما توخالی و کاملاً پوچ بوده است! فقط تماس با آقای داودی مقدور بوده بدون محدودیت. این نوع برخورد که در ظاهر و خط مشی و جلسات ادعای ارتاط با سهامدار بوده ولی در واقع خلاف یادآور مدیران دوران طاغوت است!

۲- از آن بازی افزایش سرمایه و دو دوره حق تقدم ها هم واقعاً شرکت بسیار ناشیانه و کثیف عمل کرد، من کاری به سیاست و بازی حقوقی عمده ندارم! اما همین را می دانم که جنابعالی پس از خرید آن نیروگاه کذایی! آمدید و نمودارهای زیبا و به به و چه چه و مصاحبه های آنچنانی (که البته واقعی بود و هست) و خرید حق هایی که پارسال تا ۱۲۰ تومان بالا رفت و ۶۸ تومان بست و چوب حراج ۴۰ تومانی خورد و ضرر ۲۰۰ درصدی!!! و در نوبت دوم افزایش سرمایه بازی حق امسال که ناگهان پس از بستن و معامله بی سابقه ۱۲۰ میلیونی ناگهان قصد تمدید و البته با مخالفت بورس مواجه می شود و فروش حق های ۳۴ تومانی و واریز ۲۹ تومانی عجیب!!! همه این اتفاق ها که در سابقه بد “وخارزم” در افزایش سرمایه در خاطره همه اهالی بازار می ماند و در افزایش سرمایه های بعدی سبب رغبت کم سهامداران خواهد شد و به نوعی شما را در رسیدن به افق سود ۸۵۰۰ میلیارد ریالی! با شکست سنگین مواجه می کند! کما اینکه شما یکی از دلایلی که نتوانستید سرمایه خود را از ۱۰ هزار به ۱۵ هزار میلیارد برسانید همین بوده است! و به ناچار درصد بالایی از حق ها را شرکت تامین سرمایه سپهر برداشت. باز امری بی سابقه در بین شرکت های بورسی که حتی خود سهامداران عمده تمایلی به افزایش سرمایه ندارند! در حالیکه شما دائما از افق ۷ ساله و استراتژی بلند مدتی می گوئید و رسیدن به درآمد یک درصد ناخاص ملی! که با این شروع و گذشت نزدیک به سال مضحک به نظر می رسد!!!

۳- نحوه بازرگردانی در سهام های زیر مجموعه نشان می دهد مشاور و تیم بسیار ضعیفی همراه شماست مثال: شما در ۲ هفته گذشته دقیقاً پس از لغو تحریم ها شروع به فروش سنگین تنها سهم خودرویی خود “خبهمن” عمدتاً در قیمت کمتر از تمام شده ۱۹۰ تومان کردید و ذوق زده! در حالیکه سهام گروه صف های سنگین داشتند! امروز فقط پس از ۵ روز فروش سنگین شما قیمت “خبهمن” ۲۴۸ صف خرید سنگین! بشمارید زیان بی تدبیری در فروش “خبهمن” و “ثمسکن” و …! فقط در این چند روز! قطعاً تا این نامه توسط جنابعالی رویت بشود که اگر بشود! قیمت “خبهمن” سقف تاریخی اش را خواهد شکست!

۴- یکی از اصول اساسی جنابعالی و خط مشی های شرکت حفظ سرمایه و رشد سرمایه سهامداران بوده! متاسفانه با بی تدبیری مطلقی که در این بسته ماندن روی داد بازار تا به امروز که این نامه منتشر می شود در سهام بانکی چون صادرات از ۷۲ تومان تا ۱۰۰ تومان، تجارت ۸۰ تومان تا ۱۲۰ تومان و …. نزدیک به ۵۰ درصد رشد کرده است در خودرویی ها بیش از ۱۰۰ درصد ! “خکاوه”، “خساپا”، “خپارس” و “خزامیا” و ….. یعنی تمام سهامدارانی که به شرکت اعتماد کردند و در مجمع شرکت کردند. سرمایه شان از یک رشد ۵۰ الی ۱۰۰ درصدی حداقل جامانده است برای سود ۵ یا ۱۰ تومانی! که معلوم نیست کی پرداخت شود! اگر “وخارزم” را هم چون هم گروهی هایش مثل “وبیمه”، “وساپا”، “وسپه”، “ونفت” در نظر می گرفتیم الان حداقل ۱۸۰ تومان بود یعنی ۵۰ تومان رشد را ضرب در ۱۲میلیارد سهم بکنید می شود ۶۰۰۰ میلیارد ریال افت ارزش سهامداران! که قطعاً غیر قابل جبران است! ما سهامداران “وخارزم” خسرالدنیا و الاخره شدیم! و این روزها فرزند و عیال و دوستان می گویند چقدر بورس خوب شده است خوب سودی کردید ولی دستان سهامداران خرد “وخارزم” که ۴۹ درصد سهامداران و بقول شما ۸۹۰۰۰ نفر است الان خالی خالی است!

۵- اما در مورد بسته ماندن سهام به مدت رکورددار ۴ ماهه (رکورد دار از این جهت که تاکنون هیچ سهمی به مدت ۴ ماه البته فعلاً شاید بیشتر هم بشود! اگر هم بوده اند بخاطر ابهام در یک صورت مالی نبوده بیشتر بخاطر تعدیلات بسته بوده اند:

الف- بزرگترین اشتباه شما که بسیار ناشیانه بود: طبق ماده ۱۰۴ بورس بایست در صورت بروز مشکل در مجمع هیات رئیسه تنفس اعلام می کنند در واقع روح تنفس به همین دلیل است و سهم فردایش باز می شد تا مشکل حل شود و اینگونه پیچیدگی پیش نمی آمد! الان این بسته شدن طولانی سهم و عدم معامله و عدم شفافیت منفی ترین فاکتور سهم است که در کنار آن افزایش سرمایه های بی مسئولانه نیروی دافعه قوی سهم خواهد بود!

ب- شما ۸ میلیارد تومان بودجه تشکیلاتی دارید همان روز اول یک تیم مخصوص این امر بایستی با اختیارات کامل تشکیل می دادید به صورت شبانه روزی و با هر هربه ای دقت بفرمایید تعیین تکلیف می کردید.

ج- وقتی شما طرف حسابتان مرجعی بالاتر به نام ناظران بورسی هست و فرضا هم اشتباه می کند تنها راه چاره در کشورهای بروکراتیکی مثل ایران راضی کردن به هر شکل ممکن است که شما فقط در اصول خود پافشاری کردید و با لجاجت خود همه را به تباهی بردید.

د- شرکت های سرمایه گذاری دیگر مثل “پارسان”، “فارس”، “وغدیر و … خریدهای بلوکی بسیار کلان تر نسبت به “وخارزم” انجام داده اند چرا برای آنها چنین مشکلاتی پیش نیامد مثلا اخیر پارسان ۱۸ درصد “شبندر” را خرید یا بانک دی نیروگاهی به مراتب بزرگتر از نیروگاه شما یعنی دماوند را خرید و بزودی وارد فرابورس می کند.

۶- عدم دادن حتی یک شفاف سازی از انجام پروژه ها و قصد افزایش سرمایه و شرکت در مزایده ها و ….. متاسفانه مدیرعامل شرکت فقط ایده ها یا کارهای در حال انجام یا رویاها و قصد سرمایه گذاری ها را در ماهنامه “وخارزم” به چاپ می رساند! چند نفر این ماهنامه را می خوانند؟ ماهنامه ای که در آغاز آن نوشته که سرمایه گذاری خوارزمی مسئولتی در مورد صحت و سقم مطالبش را ندارد! (عدم مسئولت پذیری در جز به جز این شرکت موج میزند!)

این در حالیست که شرکت در بورس است و بایست همه چیز از حمله قصد سرمایه گذاری و مزایده و … را در قالب شفاف سازی از طریق کدال اعلام نماید! یک مثال: شرکت های زیر مجموعه سایپا همگی از جمله “خکاوه” که زیان انباشته ۳ تا ۵ برابر سرمایه دارند در یک ماه اخیر رشد بیش از ۱۰۰ درصدی داشتند تا به امروز ۶ بهمن ۹۴ و امروز قبل بازار شفاف سازی می آید مبنی بر قصد توجه فرمایید قصد افزایش سرمایه! تا ۳۰۰ درصد و شرکت صف ۲۰۰ میلیونی بعد از رشد ۱۰۰ درصدی به خود می بیند! به این می گویند حافظ سرمایه سهامداران. نه “وخارزمی” که دریغ از یک گزارش تاثیر گذار یا شفاف سازی تاثیر گزار در روند رو به انحطاط سهمی که پی بر ای ۳ دارد و زیانی ندارد.

۷- مدیر عامل دائماً البته الان کمی با شدت کمتر صحبت از استراتژی ۷ ساله می نماید که نزدیک به ۳ سال آن گذشته! قیمت سهم اندیکاتور توجه بازار به سهم و موفقیت استراتژی های آن است که الان پس از گذشت ۳ سال در کف ترین مقدار آن است.

در انتها ما مال باختگان و ضرر دیدگان تحریم ها که از رشد شارپ ترین دوره ها جا مانده ایم و دریغ از یک جواب درست به خانواده مان، این انتظار را داریم :

۱٫ بازگشایی سریع سهم به هر شکل ممکن یا دادن استعفای مدیر عامل مبنی بر عدم توانایی در رایزنی و بازگشایی سهم

۲٫ به خدمت گرفتن یک روانشناس بازار سهام تا شرکت در بهایی کمتر از قیمت تمام شده چوب حراج به سهام خود نزند!

۳٫ لااقل شرکت قبل بازگشایی گزارشی از نیروگاه منحوس قائم مبنی بر رشد سود آوری بدهد تا لااقل ارزش این همه تعلل در بازگشایی سهم مشخص گردد که به پای چه سوختیم؟!

۴٫ شرکت دقیقا ارزش مزایده ها، خریدها و … یه چیزی که در بازگشایی سهم افت قیمت را جبران کند رو نماید.

۵٫ شرکت پیش بینی سود امسال خود را به نحوی ارائه دهد که لااقل در هنگام بازگشایی پایین ترین پی بر ای یا پایین ترین قیمت کل بازار را بخود اختصاص ندهد.

سینه مالامال درد است ای دریغا مرحمی

این نامه در مورحه ۶ بهمن ۱۳۹۴ از طریق آقای داوودی به اطلاع مدیرعامل رسیده و تا این لحظه که ۱۷ بهمن می باشد علیرغم پیگیری های مکرر بی پاسخ مانده است!

سخنی هم با وزیر محترم اقتصاد و ریاست سازمان بورس:

نقش مدیران بازار سرمایه سرمایه در این ۴ ماه چه بوده!؟ چرا شرکت هایی که زیان انباشته سنگین دارند بیشترین رشد را در طی این یک ماه داشته اند؟ صورت های مالی آنها ابهام نداشته است؟ اما شرکت بزرگی مثل خوارزمی که می خواهد سودی معادل یک پانزدهم سرمایه اش را پخش نماید بیش از ۴ ماه بسته می ماند؟ اگر شرکت در صورت های مالی خود ابهام دارد چرا اجازه برگزاری مجمع را می دهد؟ و هزاران سوال بی پاسخ دیگر ….. اگر یک سهامدار خارجی وارد بورس می شد و سهام شرکت خوارزمی را می خرید الان چه پاسخی دریافت می کرد اگر چنین مقاله ای در روزنامه گاردین یا خبرگزاری چون رویترز منتشر شود چگونه انتظار دارید در بورس سرمایه گذاری خارجی صورت گیرد؟ ما شرکت “وخارزم” را به این دلیل خریدیم که طبق آمار خود بورس نقد شونده ترین شرکت بود اما ناگهان در یک برخورد سلیقه ای که البته مدیران شرکت نیز سهم بسزایی دارند می شود مبهم ترین شرکت بورسی! ابهامی که توسط شرکت حسابرسی مورد قبول بورس تشخیص داده نمی شود را چگونه من سهامدار تشخیص دهم! چرا برخورد را با شرکت های حسابرسی یا با مدیران و ناشران انجام نمی دهید و هزاران سرمایه گذار خرد را با زیان مواجه می کنید؟

بهتر است این موضوع بسته ماندن طولانی و غیر عادی شرکت سرمایه گذاری خوارزمی در کمیته خاصی بررسی شده و عاملان و آمران و ذی نفعان آن به شدت توبیخ شوند؛ چرا که ضرر و زیان آن به شدت جو بی اعتمادی را برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی ایجاد می نماید! توبیخ و اخراج یک یا دو نفر به از زیان ۸۹ هزار نفر.

براساس گزارش کلوان، اسامی و کد معاملاتی تعدادی از سهامداران این شرکت فعال در بازار سرمایه نزد این رسانه محفوظ است.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir


سایت خبری بورس کلوان