اخبار مهم
Home / اخبار بورس / نتشکیلات اطلاعاتی فرانسه: نگرانی در مورد سرنوشت ۴۰۰ کودک فرانسوی -داعشی
615638_420.jpg

نتشکیلات اطلاعاتی فرانسه: نگرانی در مورد سرنوشت ۴۰۰ کودک فرانسوی -داعشی

تشکیلات اطلاعلاتی فرانسه، ۴۰۰ کودک فرانسوی را در مناطق تحت اشغال داعش شناسایی کرده اند که سرنوشت آنان از منظر حقوقی و امنیتی برای فرانسه روشن نیست.
به گزارش ایرنا، تارنمای روزنامه فرانسوی «لو پاریزین» امروز (چهارشنبه) در گزارشی از «اریک پلوتیه» (Éric Pelletier )، به سرنوشت مبهم کودکان فرانسوی متولد شده در مناطق داعشی از منظر حقوقی و امنیتی پرداخت.
«پاتریک کالوار» (Patrick Calvar) رئیس بخش امنیت داخلی فرانسه، در ۱۰ مه ۲۰۱۶ (۲۰ اسفند ۹۴) در اظهاراتی در برابر نمایندگان کمیسیون دفاع مجمع (مجلس) ملی فرانسه از نگرانی عمیق خود در مورد سرنوشت کودکان فرانسوی داعش در عراق و سوریه سخن گفت و عنوان کرد: حقیقت این امر کاملا ناشناخته است و یا آن که هیچگاه به آن اشاره نشده است.
وی افزود: تشکیلات اطلاعاتی ما بیش از ۴۰۰ کودک را شناسایی کرده که دو سوم آن ها با والدین شان به داعش پیوسته اند و یک سوم آن ها کودکانی هستند که در مناطق تحت کنترل داعش متولد شده اند و زیر ۴ سال سن دارند.
کالوار عنوان کرد: بدون در نظر گرفتن مشکلات امنیتی که این کودکان آموزش دیده و ابزار داعش به وجود می آورند، مشکلات قانونی ورود آنها به فرانسه به همراه والدین شان قابل توجه است.
در ویدیویی که در مارس ۲۰۱۵ (اسفند۹۴/ فروردین ۹۵) منتشر شد، کودکی ۱۲ ساله با لباس نظامی با اسلحه به سر فردی که مظنون به جاسوسی بود شلیک کرد و او را کشت. فرد دیگری که به زبان فرانسه صحبت می کرد و مقابل دوربین قرار گرفت، «صبری اِسید» (Sabri Essid) ناپدری کودک و از اهالی شهر «تولوز» فرانسه بود. 
ویدیوی دیگری که در ماه مه (اردیبهشت/ خرداد) گذشته منتشر شد، دو نوجوان را در حال کشتن زندانیان نشان می داد. یکی از این دو، فرانسوی صحبت می کرد. در کل، حدود ۲۰ فرانسوی زیر سن قانونی در مواضع داعش می جنگند. کالوار در اظهار نظر دیگری این کودکان را «خطرات واقعی» خوانده است.
ریشه کنی این پدیده (تروریسم) از مسیر تقویت اقدامات اجتماعی – آموزشی دست کم یک نسل زمان می برد چرا که در مراکز آموزشی خارجی ها در رقه، دیرالزور و موصل، کودکان شست و شوی مغزی می شوند.
مساله دیگری که در مورد کودکان داعش مطرح می شود، اوراق هویت آنان است؛ مسلما اوراق صادر شده توسط داعش، ارزشی ندارد. دادگستری فرانسه از دادستان ها خواسته تا بخشی را برای اعلام و ثبت تولد این کودکان با ذکر تاریخ و محل تولد آنان ایجاد کنند. این بخش قضائی در ماه مه گذشته تنها دو مورد تولد را ثبت کرده است.

سایت خبری بورس کلوان