اخبار مهم
Home / اخبار بورس / هر روند صعودی اصلاحی به دنبال دارد/ تداوم صعود بازار تا سال آینده
91289_214.jpg

هر روند صعودی اصلاحی به دنبال دارد/ تداوم صعود بازار تا سال آینده

بعد از اجرایی شدن برجام و ایجاد فضای مثبت سیاسی و اقتصادی در کشور، پول هوشمند به بازار تزریق شده و بورس را با روندی صعودی همراه کرده است به طوریکه برخی معتقدند در آغاز یک روند صعودی بلند مدت قرار گرفته ایم.

مدیر صندوق سرمایه گذاری بانک اقتصاد نوین ضمن بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار کلوان اظهار داشت: به نظر من در صورت لغو کامل تحریم های اقتصادی، اگر اتفاقات جدیدی نیافتد بازار به روند صعودی خود ادامه خواهد داد به طوریکه قیمت های کنونی سهام در بورس، در سال آینده دست نیافتنی خواهد شد.

ارشاد کوششی در ادامه تأکید کرد: هر رشد، اصلاحی را به دنبال دارد و افزایش عرضه ها در بازاری که مدتهاست روند صعودی به خود گرفته کاملاً طبیعی می باشد. هر چند که در کوتاه مدت و تا هفته آینده به نظر می رسد شاهد نوسانات مثبت و منفی در قیمت سهام باشیم، اما روند بلند مدت بورس صعودی ارزیابی می شود.

وی گفت: به نظر من بازار در حال حاضر کمی از تحلیل به دور شده و اندکی جو هیجانی بر آن غلبه کرده است و اغلب فعالان این حوزه در معاملات خود دچار هیجان و استرس شده اند. اما پس از این استراحت چند روزه و کوتاه مدت انتظار می رود حرکت صعودی خود را از سر بگیرد.

کوششی با اشاره به بازدهی قیمتی بالای سهام شرکت های زیان ده گفت: اگر بازدهی سهام در بازدهی سهام در بازارهای صعودی را بررسی کنیم، در می یابیم که هر چه ابهام در عملکرد و عملیات شرکتی بیشتر باشد به دلیل بالا بودن ریسک معاملات آن، بازدهی بیشتری نصیب سهامداران خود می کند، چرا که با توجه به این ابهام، قیمت سهام این مجموعه ها با یک شایعه و یا خبری که ممکن است صحت داشته باشد، رشد می کند و بازدهی قابل توجهی را ثبت می کند، این در حالی است که شرکت های سود ده که با شفافیت اطلاعاتی همراهند و از لحاظ بنیادی نیز وضعیت مناسبی دارند، روند متعادلی را در پیش می گیرند، چرا که سهامداران این شرکت ها منطقی تر عمل کرده و از ایجاد سفته بازی در روند معاملاتی سهامشان جلوگیری می کنند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به ابهاماتی که در خصوص برخی شرکت ها از جمله خودرویی ها وجود دارد گفت: گزارشاتی که برخی شرکت ها روی سامانه کدال قرار داده اند و از آن به عنوان شفاف سازی یاد می کنند، خود با ابهامات زیادی همراه است و تا روشن شدن این ابهامات و مشخص شدن اثر آن بر درآمد هر سهم این مجموعه ها، نمی توان در رابطه با حبابی بودن قیمت آنها تصمیم گیری کرد، چرا که اگر تصمیماتی که این شرکت ها اتخاذ کرده اند به مرحله عمل برسد قطعاً ارزش ذاتی سهامشان را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

این تحلیلگر بازار سرمایه در خاتمه به اهالی بازار سرمایه پیشنهاد کرد: بهتر است در شرایط فعلی سرمایه گذاران باید در سهامی که از حرکت بازار جا مانده اند و رشد نکرده اند سرمایه گذاری کنند و مبنای تصمیم گیری های خود را عرضه سهامداران حقوقی قرار ندهند. همچنین توصیه می کنم هیجان را خرید و فروش های خود نیز دور کنند و به صورت منطقی و با تحلیل مناسب به خرید سهام بپردازند.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان