اخبار مهم
Home / اخبار بورس / ورود ۶ فروند هواپیما بوئینگ در سال ۲۰۱۸
n00112524-b.jpg

ورود ۶ فروند هواپیما بوئینگ در سال ۲۰۱۸

تین‌نیوز| مدیرعامل شرکت هواپیمایی هما با بیان اینکه ۶ فروند هواپیما بوئینگ در سال ۲۰۱۸ تحویل ایران‌ایر داده می‌شود، گفت: ارزش رسمی این قرارداد ۱۶ میلیارد ۸۰۰ میلیارد دلار است.
به گزارش خبرنگار حوزه هوایی تین‌نیوز، فرهاد پرورش در حاشیه امضاء خرید ۸۰ فروند هواپیمای بوئینگ در جمع خبرنگاران عنوان کرد: بعد از توافق برجام شرایطی پیش آمده که توانستیم با همه کمپانی‌های سازنده هواپیما در دنیا مذاکراتی را برای نوسازی ناوگان هوایی کشور انجام دهیم.
وی گفت: با توجه به اینکه خرید هواپیما در برجام قید شده بود و جزو تعهدات آمریکا و طرف ۵+۱ به ایران بود، در همین راستا مذاکراتی برای خرید هواپیما با کمپانی بوئینگ صورت گرفت.
مدیرعامل هما بیان کرد: ما بیش از ده جلسه مذاکره با کمپانی بوئینگ در ایران داشتیم و متخصصان دو شرکت به صورت فشرده و مستمر با هم مذاکره کردند که در نهایت به توافق خرید ۸۰ فروند هواپیما بوئینگ رسیدیم.
پرورش در خصوص جزییات قرارداد ایران ایر و بوئینگ اشاره کرد و گفت: تعداد هواپیماهایی که با بوئینگ به توافق رسیده ایم ۸۰ فروند است وئینگ ۵۰ فروند هواپیمای ۷۳۷ مکس(MAX) به ظرفیت ۱۵۰ تا ۱۶۰ نفر، ۱۵ فروند هواپیمای ۷۷۷ مدل ایی.آر۳۰۰ (ER300) به ظرفیت ۳۵۰ نفر و ۱۵ فروند هواپیمای پهن پیکر دوربرد مدل ۷۷۷ است که در مدت ۱۰ سال به ایران ایر تحویل می‌دهد.
وی افزود: این هواپیماها از آوریل ۲۰۱۸ یعنی اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود تحویل داده می شود ما در سال ۲۰۱۸ میلادی ۶ فروند، ۲۰۱۹ میلادی ۶ فروند، ۲۰۲۰ حدود ۳فروند از این هواپیماها را تحویل می‌گیریم؛ و به ترتیب از سال ۲۰۲۱ سالی ۱۰ تا ۱۲ فروند هواپیما را تحویل خواهیم گرفت.
مدیرعامل ایران‌ایر ارزش اسمی قیمت این هواپیماها طبق کاتالوگ را ۱۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار اعلام کرد و افزود: این قراراد با انتقال دانش فنی انجام می‌شود به طوری که در آن افزایش توان تعمیراتی این هواپیماها توسط متخصصان ایرانی پیش‌بینی شده است.

سایت خبری بورس کلوان