اخبار مهم
Home / اخبار بورس / وضعیت طرح های زیر مجموعه های شرکت/ برآورد عملکرد "پارسان" برای سال مالی جاری
93175_476.jpg

وضعیت طرح های زیر مجموعه های شرکت/ برآورد عملکرد "پارسان" برای سال مالی جاری

در شرکت پتروشیمی شیراز به عنوان یکی از زیرمجموعه های شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان، شاهد به بهره برداری رسیدن فاز ۳ این شرکت بودیم که تا یکی دو هفته آینده بهره برداری به طور رسمی توسط مقامات دولتی اعلام و آغاز خواهد شد.

مدیرمالی شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان ضمن بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار کلوان در رابطه با دیگر برنامه های زیر مجموعه های شرکت عنوان کرد: پس از تکمیل فاز ۳ یک میلیون تنی اوره و آمونیاک شرکت پتروشیمی شیراز، در شرکت پتروشیمی پردیس نیز طرح تولید یک میلیون تن اوره را داریم که به مراحل پایانی خود رسیده و تا پایان شهریور ماه و با اتمام سال مالی شرکت به بهره برداری خواهد رسید اما طرح تولید آمونیاک این مجموعه زودتر از این تاریخ آماده بهره برداری خواهد شد.

حمیدرضا نبی زاده در ادامه افزود: با انجام این دو طرح، به میزان ۲ میلیون تن به ظرفیت تولید اوره کشور افزوده خواهد شد. در رابطه با پالایشگاه های شیراز و تبریز بحث کیفی سازی در دستور کار قرار دارد، همچنین این مجموعه ها با برندهای اروپایی معتبر مذاکراتی انجام داده و MOU هایی تنظیم شده است، ولی هنوز قراردادی فی ما بین آنها منعقد نشده است.

وی تأکید کرد: فضای اقتصادی ایجاد شده در کشور برای رشد و ترقی بسیار مناسب بوده و امیدواریم بتوانیم از این فرصت ایجاد شده نهایت استفاده را ببریم.

این مقام مسئول در رابطه با طرح پتروشیمی کیان شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان توضیح داد: با چند شرکت در زمینه گرفتن لایسنس صحبت هایی انجام شده و با یکی از این شرکت های اروپایی در این رابطه قراردادی منعقد شده است، سرمایه گذاری نهایی مورد نیاز این طرح حدود یک میلیارد دلار می باشد که قرار است علاوه بر لایسنس، فاینانس آن نیز را این شرکای خارجی انجام دهند.

این مقام مسئول با اشاره به قیمت جهانی نفت گفت: افت قیمت جهانی نفت، کاهش قیمت محصولات و فرآورده های پتروشیمی را نیز به دنبال داشته که یکی از مهمترین نگرانی های ما در حال حاضر می باشد چرا که از لحاظ عملیاتی پروژه ها، طرح ها و تولیدات شرکت بدون وقفه در حال انجام است و هیچ مانعی بر سر راه آنها وجود ندارد. در همین ارتباط احتمال دارد شرکت های فعال در این حوزه نتوانند پیش بینی های خود را برای سال ۹۴ پوشش دهند اما هنوز صورت های مالی آنها تنظیم نشده و نمی توان با عدد و رقم در رابطه با تعدیل منفی و مثبت سود هر سهم این مجموعه ها اظهار نظر کرد.

نبی زاده در خاتمه در رابطه با چشم انداز “پارسان” در سال جاری گفت: با توجه به چشم انداز مثبت اقتصادی که ایجاد شده، به نظر می رسد سال ۹۵ بهتر از ۹۴ برای شرکت های زیر مجموعه “پارسان” باشد اما برای خود این مجموعه که تأثیرات سودآوری زیر مجموعه هایش را هر سال در گزارشات سال بعد خود لحاظ می کند، ممکن است عملکرد مناسبی برای سال جاری به ثبت نرساند، اما تمامی این موارد به عملکرد واقعی شرکت و زیر مجموعه هایش بستگی دارد.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان