اخبار مهم
Home / اخبار بورس / پنجه های خرس شاخ گاو را شکست/ بورس پرسپولیسی شد
93239_464.jpg

پنجه های خرس شاخ گاو را شکست/ بورس پرسپولیسی شد

در شروع معاملات امروز بورس اکثر قریب به اتفاق شاخص ها و قیمت سهام با افت مواجه شده و با گذشت حدود یک ساعت و نیم از معاملات روز جاری نماگر بازار سهام حدود ۱۱۰۰ واحد ریزش را تجربه کرده است.

به گزارش بورس نیوز، در شرایطی که چند روزی است لیدر بورس به مدار اصلاحی وارد شده، کلیت بازار نیز به تبعیت از آنها معامله در دامنه نوسان منفی حداکثری را در پیش گرفته اند تا با بازاری سراسر قرمز پوش و پرسپولیسی، شاهد هیجانات منفی باشیم.

این روند منفی در حالی تالار شیشه ای بورس را فراگرفته که در ابتدای هفته گذشته برخی بر این امر اعتقاد داشتند که سفر تیم مذاکره کننده ایتالیایی به ایران سرآغاز موج مثبت جدیدی در بورس خواهد شد. چرا که زمزمه انعقاد قرارداد فیات با ایران خودرو طی این سفر بیش از پیش قوت گرفته بود. قراردادی که به گفته برخی مدیران صنعت خودرو به لحاظ ارزش و اندازه قابل مقایسه با قرارداد پژو نبوده و بسیار بزرگ تر از آن است.

اما تکذیب این خبر از سوی مدیران “خودرو” استارت روند اصلاحی کلی را در بازار زد تا امروز در نماد معاملاتی ایران خودرو شاهد سنگین تر شدن صف فروش بیش از ۵۳ میلیون سهمی و شکسته شدن قیمت های حمایتی در بسیاری از سهم ها باشیم.

سایپا هم که مدتی پیشتاز خودرویی ها بود، این روزها چندان رمقی ندارد و نزول ادامه دار و صف فروشندگان آن مهر تأییدی بر روند اصلاحی قیمت ها است.

اما دیدگاه نزول قیمت ها این روزها در حالی در بورس حاکم شده که می توان گفت گاو خوش بین بورس مقابل خرس مهاجم منفی گرا سر خم کرده و شاخ این گاو که مدتی بود در تالار حافظ تاخت و تاز می کرد، شکسته شده است.

البته یکی از مهمترین دلایل افت امروز بازار در ارتباط با صحبت هایی است که رییس کل بانک مرکزی پیرامون عدم دستیابی ایران به سیستم بانکی جهانی مطرح کرده تا به اعتقاد وی اجرای برجام تاکنون هیچ عایدی برای ایران نداشته باشد.

در این میان آنچنان بازار به خودرویی ها بها داده بود و تنها آنها را لیدر خود می دانست که در حال حاضر بورس در روند منفی نیز همچنان این گروه را رهبر خود می داند. بطوریکه حتی بانک ها هم که طی این مدت چند باری تلاش بیهوده کردند تا لیدری بازار را به دست بگیرند، امروز در حالی معامله می شوند که سهمی همچون “وبصادر” هم اکنون زیر قیمت اسمی خود معامله شده و با صف فروش مواجه است.

از این رو آنچه از شواهد امر بر می آید اینکه، امروز حتی شاخص سازها نیز توانی برای مثبت کردن شاخص بورس ندارند و خود “رمپنا”، “تاپیکو”، “فارس”، “همراه” و “اخابر” نیز به عنوان اصلی ترین دست اندرکاران کنترل کننده نزول شاخص کل در روزهای منفی نیز، امروز برای منفی شدن این نماگر با کل بازار دست به یکی کرده اند.

در مجموع آنچه مسلم به نظر می رسد اینکه فعلاً تفکر خرسی، بورس را برای اصلاح و افت قیمت ها در بر گرفته و برای این روند شکل گرفته از دیدگاه تکنیکالی نقاط حمایتی متعددی مطرح می شود که می تواند سرعت این کاهش قیمت ها را تا حدی کنترل کند.

در پایان این گزارش می افزاید، تا لحظه تنظیم این خبر “رمپنا” و “بملت” و نیز “فولاد” بیشترین تأثیر را در کاهش شاخص کل اعمال کرده اند.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان