اخبار مهم
Home / اخبار بورس / چرخش دیدگاه سرمایه گذاران به صنایع/ کاهش ارزش روز کدام صنعت ملموس تر است؟
92953_909.jpg

چرخش دیدگاه سرمایه گذاران به صنایع/ کاهش ارزش روز کدام صنعت ملموس تر است؟

این روزها نگاه سرمایه گذاران و سهامداران نسبت به برخی صنایع تغییر کرده تا رشد یا افت قیمت سهام در یک گروه خاص، ارزش روز آنها را در یک بازه سه ساله تغییر دهد.

به گزارش بورس نیوز، جالب اینکه صنایع مورد توجه و بزرگ طی سه سال پیش این روزها چندان مورد توجه نیست و ارزش روز بازار آن گواهی بر این ادعاست. نمودارهای زیر تغییرات ارزش روز بازار را به تفکیک صنعت نشان می دهد.


چرخش دیدگاه سرمایه گذاران به صنایع/ کاهش ارزش روز کدام صنعت ملموس تر است؟

چرخش دیدگاه سرمایه گذاران به صنایع/ کاهش ارزش روز کدام صنعت ملموس تر است؟

به عنوان مثال صنعت پتروشیمی که در سنوات قبل یکی از مهمترین و اثر گذارترین صنایع که حتی نقش لیدری بازار را نیز به دوش می کشید، در سال ۹۴ با کاهش ارزش روز خود رو به رو شده؛ بطوریکه ارزش روز شرکت های این صنعت نسبت به ارزش روز بازار از ۲۸ درصد در سال ۹۲ به ۲۷ درصد در سال ۹۳ و نهایتاً به ۲۳ درصد در سال ۹۴ افت کرده است.

البته نکته مهم در خصوص گروه شیمیایی آن است که طی سه سال گذشته سهم های جدیدی از جمله “فارس”، “تاپیکو” و نیز “ساینا” طی این بازه زمانی به جمع اعضای این گروه اضافه شده، اما علی رغم این موضوع می بینیم که به دلیل کاهش قیمت ها در این گروه سهم ارزش روز صنعت نسبت به کل بازار حتی با کاهش نیز همراه بوده است.

بانک و موسسات اعتباری نیز که این روزها تلاش زیادی برای رسیدن به عنوان لیدری بورس کرده اما همچنان ناکام مانده اند، طی سه سال قبل نوسان زیادی را در ارزش بازاری خود نداشتند. بطوریکه سهم این گروه از کل ارزش روز بازار همچنان در حد ۱۲ درصد باقی مانده است.

گروه فلزات اساسی نیز به عنوان سومین گروه بزرگ از نظر ارزش روز بازار سهام در نمودارها قابل مشاهده است، اما اگر مقایسه ای طی این بازه سه ساله انجام دهیم به وضوح می توان به کاهش دو درصدی ارزش روز این صنعت نیز پی برد.

ارزش روز گروه فرآورده های نفتی نیز در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ به حدود ۵۰ درصد کاهش یافته تا دیگر این گروه نتواند همانند سال ۹۲ لیدری بورس را به دست خود بگیرد.

اما نکته مهمی که در این نمودارهای دایره ای وجود دارد، بالا آمدن ارزش روز صنعت خودرو است تا این گروه حتی بتواند با در اختیار داشتن تنها شش درصد از کل ارزش بازار سهام در سال ۹۴، موتور محرک بورس باشد و همه فعالان بورس سهام شرکت های فعال آن را به عنوان لیدر و رهبر خود بشناسند.

آنچنان که ارزش روز خودرویی ها در سال ۹۴ نسبت به سال پیش از آن به دو برابر افزایش یافته تا نشان دهد سرمایه گذاران در سال ۹۴ نگاه ویژه ای به این صنعت داشته اند.

در مجموع اما ارزش روز کل بازار سهام از حدود ۴۷۶ هزار میلیارد به ۳۶۲ هزار میلیارد تومان در سال ۹۳ و ۴۳۴ هزار میلیارد تومان در سال ۹۴ کاهش یافته و این در شرایطی است که شرکت های متعدد زیادی طی این بازه زمانی به بازار بورس اضافه شده و در تغییر ارزش روز بازار بی تأثیر نبوده اند. اما به نظر می رسد بورس طی هفته های اخیر تلاش زیادی را به کار گرفته تا ارزش از دست رفته خود را دوباره باز یابد و به مدد رشد قیمت ها و چشم انداز مثبت پیش رو، به سطوح بالاتری ارتقا پیدا کند که تحقق آن مستلزم گذشت زمان است.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان