اخبار مهم
Home / اخبار بورس / چرخش نگاه سهامداران پیرامون پتانسیل های صنایع
92179_175.jpg

چرخش نگاه سهامداران پیرامون پتانسیل های صنایع

همانطو که پیش بینی شده بود روند بازار سرمایه طی دوره قبل از برگزاری انتخابات نمایندگان مجلس شورای اسلامی صعودی و با افزایش قیمت سهام اغلب شرکت ها همراه شد و از این رو با گذر از این دور انتظار می رود تا روند آتی بورس متعادل باشد.

مدیر عامل گروه مالی نور انوار با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار کلوان عنوان کرد: به نظر می رسد طبق روال هر ساله سرمایه گذاران طی معاملات بازار سرمایه در اولین ماه از سال آینده بویژه در تعطیلات نوروزی بازدهی حدود ۱۰تا ۱۵ درصدی را از سرمایه گذاری های خود کسب کنند که در این دوره اغلب سرمایه گذاران سهامداران حقیقی هستند و کمتر سهامدار حقوقی در روند معاملات مشارکت می کند. اما نکته ای که در خصوص روند آتی بازار سهام به نظر می رسد این است که انتظار می رود تا طی ماه های خرداد تا مرداد ماه چرخش سهامداری در صنایع ناشی از برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه سهامداران اتفاق بیفتد.

حسین نصیری با بیان اینکه با رشد اقتصادی طی سال ۹۵ صنایع مختلف نیز منتفع می شوند، در این خصوص اظهار داشت: بازار سرمایه، بازار رقابتی است و هر شرکتی که از پتانسیل بیشتری برای رشد سودآوری برخوردار باشد، بیش از سایر شرکت ها مورد توجه سهامداران قرار می گیرد و این در حالی است که در دوران رکود اقتصادی و رخوت بورس کلیه شرکت ها اعم از مجموعه های با عملکرد مناسب یا نامناسب با کاهش ارزش سهام مواجه شدند و سهامداران آنها متضرر شدند. بر این اساس انتظار داریم تا با بهبود شرایط منطقه و اقتصاد ایران شاهد تداوم حرکت بازار سرمایه در مسیر مثبت باشیم.

وی به اصلاحات پولی دولت اشاره کرد گفت: در شرایط فعلی ساختار نهادهای اقتصادی تغییر کرده و گرایش سرمایه گذاران به ابزارهای مالی نوین سوق یافته است و نگرش دولت برای تأمین مالی از طریق بانک ها به بازار سرمایه تغییر یافته است. بر این اساس انتظار داریم تا دوران سخت بازار سرمایه و اقتصاد کشور به بهار تبدیل شود که به طور قطع ثمره آن بر کلیت اقتصاد کشور و بازار سرمایه اعمال می شود.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه ادامه داد: ظاهراً دولتمردان سیاستگذاران خوبی هستند و طی این مدت تنش های سیاسی را به بهترین نحو مدیریت کردند. حال آنکه به نظر می رسد بازار سرمایه بخشی از انتظارات مثبت را پیشخور کرده و از سال آینده نگاه سرمایه گذاران به سمت شرکت های پر پتانسیل تغییر می کند.

مدیرعامل گروه مالی نور انوار در خصوص چشم انداز صنایع مختلف اظهار داشت: آنچه که مسلم به نظر می رسد این است که در هر بازاری شرکت های دارای وضعیت بنیادی مناسب مورد توجه سرمایه گذاران قرار می گیرند و سودآوری برای سهامداران به ارمغان می آورند. فارغ از این موضوع به نظر می رسد شرکت هایی که در حوزه بازرگانی فعالیت می کنند همچون لیزینگ و واسطه گری های مالی در کنار شرکت های حمل و نقل فعال در حوزه دریایی و زمینی برای سرمایه گذاری مناسب هستند.

نصیری به گروه خودرو اشاره کرد و اظهار داشت: صنعت خودرو در نقطه عطف قرار دارد و در صورتیکه استراتژی های مجموعه های خودروساز مشخص شود آینده خوبی در انتظار این شرکت ها و به تبع آن قطعه سازان خواهد بود. حال آنکه به نظر می رسد می بایست استراتژی مدیران ارشد این شرکت ها از نظر تنوع محصولات یا افزایش مقدار تولید مشخص شود که این موضوع نیز با گذر زمان مشخص خواهد شد.

وی با اشاره به گروه دارویی، دراین خصوص گفت: شرکت های فعال در این گروه نیز از ظرفیت های بالقوه ای برخوردارند و در این شرایط کشورهای هند و پاکستان رقبای اصلی این مجموعه ها هستند و اگر شرکت های دارویی بتوانند همکاری های خود را با شرکت های اروپایی آغاز کنند از نظر تکنولوژی و تولید در این گروه توسعه و پیشرفت خواهیم داشت.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه در خاتمه گفت: شرکت های پالایشی و پتروشیمی از جمله مجموعه هایی هستند که با وضعیت اقتصاد جهانی و بهای جهانی نفت ارتباط تنگاتنگی دارند و شرایط فروش و درآمدهای آنها با نوسانات جهانی تغییر می کند.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان