اخبار مهم
Home / اخبار بورس / چشم امید شرکت های قندی به افزایش قیمت جهانی شکر
95842_721.jpg

چشم امید شرکت های قندی به افزایش قیمت جهانی شکر

در دولت احمدی نژاد تعرفه واردات شکر صفر شد و این صنعت به دست مافیای شکر افتاد و تولیدات شکر کاهشی شد به همین دلیل در کل شرکت های قندی اوضاع مناسبی ندارند و چشم امید این شرکت ها به حمایت دولت و افزایش قیمت جهانی شکر است.

مسئول مالی شرکت قند مرودشت ضمن ابراز این مطالب به خبرنگار کلوان گفت: سال گذشته دولت به جای یارانه نقدی، شکر به شرکت تحویل داد. شکر غالباً از برزیل کیلویی ۱۷۰۰ وارد می شود در حالی که قیمت تمام شده شکر شرکت های قندی ۲۸۰۰ است. اگر دولت تعهد کند که شکر وارد نکند یا قیمت جهانی شکر بالا رود ممکن است اوضاع بهبود یابد.

نوروزی در ارتباط با میزان تولید و فروش شرکت تصریح کرد: قیمت چغندر به عنوان مواد اولیه در بهای تمام شده محصول و در نتیجه تولید شرکت اثر گذار است. مدت کارکرد شرکت در سال ۴ الی ۵ ماه است. فصل تولید اول مهرماه است که در این ماه چغندر ثمر می دهد. استقبالی برای گرفتن چغندر نداریم و به همان میزان سال گذشته چغندر دریافت خواهیم کرد در کل با توجه به اینکه قیمت چغندر، قیمت شکر و واردات همگی توسط دولت صورت می گیرد فقط تصمیمات دولتی تأثیر گذار است فعلاً اوضاع شرکت های قندی اسف بار است و چون سودهای بانکی بالاست نمی توان مشکل نقدینگی را از این منبع حل کرد.

وی در خاتمه افزود: با توجه به کمبود نقدینگی شرکت و مشکلات به فروش رفتن شکر در سال گذشته ناچاراً طلب خود به کشاورزان را با شکر پرداخت کردیم کشاروزان برای اینکه دچار زیان نشوند شکر را با قیمت مصوب دولت که کیلویی ۲۵۳۰ تومان است می فروشند و مشابه شرکت های قندی ناچارند با تاجران شکر به رقابت بپردازند. شرکت های قندی به همین منوال کجدار و مریز حرکت می کنند و تاجران شکر سودهای کلان به جیب می زنند. نمی توان با توجه به قیمت جهانی نفت و نرخ دلار که عوامل اثر گذار بر قیمت شکر هستند حدس هایی در مورد قیمت شکر زد چون قمیت ها در انحصار دولت است و دولت تصمیم گیر نهایی است. هنوز قیمت های قطعی و مشخص نشده است فقط می توان گفت قیمت چغندر که از زمان احمدی نژاد با شیب بسیار زیادی افزایش یافت و تا به حال افزایشی بوده است کما فی سابق نرخ افزایشی در سال جاری دارد.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان