اخبار مهم
Home / اخبار بورس / کارشکنی آمریکا، مانع از ورود سرمایه گذاران خارجی شد
93549_741.jpg

کارشکنی آمریکا، مانع از ورود سرمایه گذاران خارجی شد

زمزمه ورود سرمایه گذاران خارجی به بازار سرمایه کشورمان در حالی طی سال های اخیر بارها و بارها از زبان مسئولان و متولیان بازار سرمایه شنیده شده که به تازگی سرمایه گذاری یک صندوق سرمایه گذاری خارجی نیز در بورس تهران قطعیت یافته است.

به طوریکه طبق اظهارات مسئولان شرکت بورس مقرر گردیده تا یک صندوق سرمایه گذاری خارجی که ظاهراً ایتالیایی نیز هست از یکم اردیبهشت ماه جاری یعنی چهارشنبه هفته گذشته به طور جدی در بورس تهران اقدام به سرمایه گذاری کند.

در همین ارتباط، معاون ناشران و اعضای شرکت بورس در گفتگو با خبرنگار کلوان عنوان کرد: بسیاری از سرمایه گذاران خارجی طی یک سال اخیر تمایل خود جهت ورود به بازار سرمایه کشورمان را اعلام داشته اند و در این مدت جلسات متعددی با سازمان های مختلف برگزار کردند تا بررسی های لازم بر وضعیت بازار سرمایه کشورمان و نیز شرایط صنایع و شرکت ها اشراف کامل داشته باشند.

روح ا… حسینی مقدم افزود: بسیاری از سرمایه گذاران خارجی به دنبال یافتن شریک سرمایه گذار ایرانی در کشورمان هستند و برخی دیگر نیز شرکت های سرمایه گذاری یا مجموعه هایی که می توانند در حوزه بازار سرمایه خدمات ارائه دهند را بررسی می کنند. این در حالی است که سرمایه گذاری در بورس تهران برای سرمایه گذاران خارجی پس از انتقال پول امکان پذیر است و این امر با توجه به اظهارات مقامات بانک های اروپایی مبنی برکارشکنی دولت آمریکا و تهدید آنها برای همکاری بانک های اروپایی با بانک های ایرانی کمی با مشکل مواجه گردیده و موجب نگرانی سرمایه گذاران خارجی شده است.

وی در خصوص چگونگی انتقال سرمایه صندوق سرمایه گذاری خارجی گفت: خوشبختانه این صندوق با پیگیری های متعددی که انجام داده توانسته بخشی از سرمایه خود را منتقل کند و به نظر می رسد این موضوع می تواند مسیر را برای ورود سایر سرمایه گذاران خارجی به بورس تهران فراهم نماید و آغازگر مراودات مالی بانک های داخلی و خارجی باشد.

معاون ناشران و اعضای شرکت بورس پیرامون میزان سرمایه ای که توسط صندوق سرمایه گذاری خارجی به بازار سرمایه تزریق شده، اظهار داشت: سرمایه در اختیار صندوق مذکور قابل توجه است، اما اینکه در شرایط فعلی با چه سرمایه ای وارد بورس شده اند، اطلاعات دقیقی ارائه نشده است. همچنین در خصوص صنایع و شرکت هایی که مورد نظر آنها جهت سرمایه گذاری است اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. اما بهرحال حضور آنها در بازار سرمایه کشورمان بلند مدت است و با توجه به ارزشمندی و پتانسیل های یک شرکت اقدام به تزریق نقدینگی در آن می کنند.

حسینی مقدم در پاسخ به این سوال که سرمایه گذاران چه کشورهایی از طریق این صندوق سرمایه گذاری وارد بازار سرمایه شده اند، گفت: این صندوق توسط یک شرکت اروپایی و در همان کشور تأسیس شده و متشکل از سرمایه گذاران چند کشور اروپایی است که اطلاعات دقیق نام آنها در دسترس ما نیست. چرا که تنها یک کد سهامداری برای صندوق مذکور صادر شده و اطلاعات سرمایه گذاران آن در اختیار این مجموعه قرار ندارد.

وی در پایان در واکنش به این سوال که آیا صندوق توسعه بازار و واحدهای صندوق سپاس به صندوق سرمایه گذاری خارجی داده می شود یا اینکه صندوق خارجی به صورت مستقل در بازار سرمایه سرمایه گذاری می کند؟، ابراز داشت: این صندوق سرمایه گذاری همچون سایر صندوق ها پذیره نویسی می کند و می تواند بر اساس تحلیل، بررسی های و اختیارات خود چه در صندوق سپاس و چه در سهام شرکت ها سرمایه گذاری کند و هیچ محدودیتی در این خصوص برای آنها اعمال نشده است.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان