اخبار مهم
Home / اخبار بورس / گروه روی از دریچه تکنیکال
102283_519.jpg

گروه روی از دریچه تکنیکال

برای شروع تحلیل در ابتدا اجازه بدهید تا نگاهی به وضعیت نمودار قیمت روی جهانی و شاخص دلار داشته باشیم. در نمودار قیمت روی جهانی، همان طور که در تصویر نیز مشاهده می‌شود، قیمت در طی سال ۲۰۰۸ الی ۲۰۱۰ یک بار توانسته است طی ۱۲ ماه و بدون ثبت حتی یک کندل نزولی، از کانال ۱۰۰۰ دلار به کانال ۲۰۰۰ دلار برسد.

بنابر گزارش شرکت کارگزاری نهایت نگر، اتفاقی که در سال گذشته افتاده است نیز همین وضعیت را نشان می‌دهد. قیمت طی ۱۲ ماه همین مسیر را طی نموده و حالا به سقف قبلی رسیده است. به لحاظ زمانی و قیمتی، مسیر طی شده انطباق خوبی با وضعیت قبلی داشته است و همین موضوع باعث شکل گیری سطح مقاومتی مهمی پیش روی قیمت شده است. چنانچه قیمت موفق شود در مقطع فعلی از سقف قبلی عبور نماید، انتظار داریم به سقف کانال صعودی نشان‌ داده شده نزدیک شود. در غیر این صورت، همین تراز فعلی می‌تواند پایان کار صعود کوتاه مدت قیمت باشد. از سوی دیگر، رشد جدید قیمت وقتی آغاز خواهد شد که قیمت بتواند از سقف کانال صعودی نیز عبور نماید!

اما در همین دوره ۱۲ ماهه وضعیت شاخص دلار به چه صورت بوده است؟ در نخستین باری که قیمت در سال ۲۰۰۸ این مسیر را طی نموده است، شاخص دلار در مسیر افت قرار داشته و عملاً به کمک این رشد قیمت آمده است اما در رشد اخیر، شاخص دلار بیش از ۳۰ درصد نسبت به دوره قبل بالاتر بوده و جهت نا مشخصی را طی این ۱۲ ماه طی نموده است که حکایت از عدم حمایت قیمت روی برای رشد دارد. برای بررسی بیشتر این موضوع اما به سراغ بررسی همبستگی قیمت روی جهانی و شاخص دلار در این دو دوره و مقایسه آن دو با یکدیگر رفته‌ایم.

گروه روی از دریچه تکنیکال

نتایج بررسی همبستگی قیمت روی جهانی و شاخص دلار در این دو دوره نشان می‌دهد که در دوره نخست هم‌بستگی منفی ۷۸ درصدی را بین قیمت و شاخص شاهد هستیم در حالی که در دوره دوم، هم بستگی از منفی به مثبت! تغییر علامت داده و به ۶ درصد رسیده است (محاسبات مربوطه منتشر نشده است). نتیجه اینکه در دوره نخست، قیمت روی تحت تاثیر شاخص دلار رشد کرده است به طوریکه با افت شاخص دلار قیمت روی جهانی افزایش یافته است. اما در دوره دوم هم بستگی پایینی بین شاخص دلار و فلز روی وجود که نشان می دهد فلز روی، تحت تاثیر عواملی به غیر از شاخص دلار رشد کرده است.

آنچه می‌خواهیم از این بررسی‌ها دریافت کنیم این است که در حرکات اخیر قیمت روی جهانی، شاخص دلار در بین عوامل اثر گذار، سهم کوچکی داشته و به تبع رشد شاخص دلار نباید انتظار افت در قیمت روی جهانی را داشته باشیم!

اما در این مرحله اجازه بدهید به سراغ بررسی تکنیکی نمودارهای قیمت نمادهای فعال در این صنعت در بورس تهران برویم.

با “فاسمین” شروع می‌کنیم. در نمودار قیمت فاسمین در تایم هفتگی شاهد رسیدن قیمت به خط میانی چنگال اندروی صعودی هستیم که همزمان بر سقف قبلی قیمت نیز منطبق است. قیمت در این مقطع به مقاومت رسیده و اسیلاتور آراس‌آی نیز در اشباع خرید فرو رفته است اما به لحاظ زمانی قیمت کماکان فضا و زمان برای رشد بیشتر دارد که البته رشد بیشتر از سقف کانال صعودی آبی رنگ را در این محدوده زمانی انتظار نداریم و واکنش منفی به این سطوح مقاومتی می‌تواند سر‌آغازی بر اصلاح میان مدت قیمت باشد.

گروه روی از دریچه تکنیکال

نمودار بعدی اما نمودار “فزرین” است. در فزرین شاهد تکمیل موج ۳ اصلی از حرکت صعودی آغاز شده هستیم و کندل نزولی اخیر به نظر می‌رسد موج ۴ را آغاز نموده است. رسیدن قیمت به محدوده ۵۰۰ تومان می‌تواند سطح مناسبی برای خاتمه دادن به موج ۴ بوده و فرصت‌های خرید در این تراز باید مورد بررسی قرار گیرند.

گروه روی از دریچه تکنیکال

اما در نمودار کاما شاهد تکمیل یک الگوی سیمتریکال AB=1.27CD هستیم که قیمت هم‌اکنون بر روی کلاستر فیبویی این الگو و فیبوی اکستنشن موج چهارم با مقاومت روبه‌رو شده و موج ۳ از ۵ نیز تکمیل شده است. پس از تکمیل موج ۵ از ۵ در همین محدوده به نظر می‌رسد اصلاح قیمت در کاما نیز آغاز شود.

گروه روی از دریچه تکنیکال

هلدینگ بزرگ این صنعت یعنی “کروی” نیز وضعیت مشابهی با نمادهای زیر مجموعه‌اش دارد. در کروی نیز شاهد رسیدن قیمت به خط میانی چنگال، تکمیل الگوی AB=CD و نزدیک شدن به خط روند نزولی هستیم. محدوده فعلی، مقاومت بسیار مهمی برای قیمت تلقی می‌شود و انتظار می‌رود در واکنش به این سطح مقاومتی مهم، قیمت در فاز اصلاح فرو رود. رشد قیمت می‌تواند خودش را به خط روند نزولی نزدیک نماید اما تا زمانی که خط روند نزولی شکسته نشده باشد، رشد پایداری را برای قیمت نمی‌توان متصور بود.

گروه روی از دریچه تکنیکال

نماد “کیمیا” اما در این گروه آرایش جالبی دارد. هر بار که سقف قبلی شکسته شده است، قیمت به سقف بازگشته و پس از تکمیل پولبک به آن، در مسیر رشد قرار گرفته است. لذا این بار نیز به نظر می‌رسد قیمت در حال نزدیک شدن به سطح ۷۰۰ تومان بوده و در این سطح می‌تواند برای ورود به معاملات خرید مورد بررسی قرار گیرد.

گروه روی از دریچه تکنیکال

به عنوان آخرین نمودار نیز، “زنگان” را مورد بررسی قرار داده‌ایم. در نمودار قیمت زنگان نیز شاهد تکمیل موج ۳ و حرکت قیمت در مسیر اصلاح برای تکمیل موج ۴ اصلاحی هستیم. محدوده ۵۷۰ الی ۶۴۰ پتانسیل خوبی برای خاتمه دادن به موج ۴ دارد و انتظار می‌رود در این محدوده شاهد کف‌سازی و برگشت قیمت باشیم.

گروه روی از دریچه تکنیکال

جمع بندی:

پس از بررسی نمودارهای فوق باید این گونه بگوییم که علیرغم انتظار ما مبنی بر رشد در بلند مدت، قیمت‌ها در کوتاه مدت به سطوح مقاومتی بسیار مهمی رسیده‌اند و همزمان شاهد تکمیل آرایش الیوتی صعودی و فرو رفتن اسیلاتورها در اشباع خرید هستیم که بر این اساس انتظار می‌رود شاهد اصلاح قیمت در این گروه باشیم.

با کلیک بر روی لینک زیر می توانید از دیگر تحلیل های کارگزاری نهایت نگر بهره مند شوید:

http://www.ershan.ir/analysis/latest

تحلیلگر: مجید حصاری

سایت خبری بورس کلوان